Whatsapp Destek
Whatsapp Destek Hattımıza Hoş geldiniz.
Lütfen size uygun temsilcimizi seçiniz.
Türkçe
Türkçe
Destek Hattı
Online
русский
русский
Служба поддержки
Online
العربية
العربية
الدعم
Online
English
English
Support
Online
français
Français
Soutien
Online

Sıkça Sorulan Sorular


Ürün fiyatlarını nasıl görebilirim?

Ürün fiyatlarını görebilmek ve kategoriler arasında tüm ürünlerimize rahatça bakabilmek için websitemize üye olmanız gerekmektedir.

 

Nasıl üye olabilirim?

Websitemizde sol üstte bulunan “Üyelik” butonuna tıkladığınızda karşınıza gelen Üye Ol seçeneğini seçerek müşteri kayıt formumuza erişebilirsiniz. İstenilen bilgileri doldurmanız durumunda üyelik talebiniz Malkoç Bebe websitesi yöneticilerine iletilir. Değerlendirmenin ardından en geç 12 saat içinde üyeliğiniz aktifleştirilir. Üye kaydınız tamamlandığında vermiş olduğunuz telefon numarasına ve email adresine yazılı bilgilendirme sağlanır.

 

Üye oldum ancak websitesine giriş yapamıyorum. Neden?

Eğer müşteri kayıt formunu doldurduktan sonra websitesine giriş yapamıyorsanız bunun bir kaç nedeni olabilir:

 

Minimum sipariş miktarı var mı? Ne kadar?

Malkoçbebe.com'da alışveriş yapabilmek için 2020 itibariyle minimum sipariş tutarı 500 TL'dir.

 

Satın aldığım ürünleri nasıl teslim alacağım?

Malkoç Bebe olarak yurtiçi müşterilerimize anlaşmalı olduğumuz Aras Kargo ile gönderim yapmaktayız. Ancak müşterilerimizin talep ettiği her türlü kargo, nakliye veya ambar şirketi ile de çalışmaktayız. Aksini gösteren bir kampanya olmadığı sürece kargo ücreti müşterilerimize aittir.

Yurtdışı gönderimlerimizde UPS, DHL veya PTT Kargo Turpex ile anlaşmamız bulunmaktadır. Ancak talep ettiğiniz takdirde satın aldığınız ürünleri sizin belirlediği tüm kargo ve lojistik şirketlerine teslim edebiliriz. Kargo ve nakliye bedelleri müşterilerimiz Seçtiğiniz nakliye çeşidine göre ara nakliye giderlerinin de doğabileceğini ve bunların da müşterilerimiz tarafından karşılanması gerektiğini belirtmek isteriz.

 

Nasıl satın alma yapabilirim?

Ödeme seçeneklerimiz yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimiz için farklılaşmaktadır.

Yurtiçi siparişlerinizde ödeme seçeneklerimiz aşağıdaki gibidir:

Yurtdışından siparişlerinizde ödeme seçeneklerimiz aşağıdaki gibidir:

Kredi kartı ile ödeme (Visa, Mastercard, Maestro, Troy, American Express)

SWIFT (SWIFT bilgilerimiz siparişinizi tamamladıktan sonra müşteri temsilcimiz tarafından size aktarılacaktır.)

Kargo şirketlerinden ödeme (Bu seçeneği seçerseniz hangi kargo ile çalışıyorsanız irtibat bilgilerini ve müşteri kodunuzu iletmelisiniz.)

 

İade yapabilir miyim?

Websitemizden aldığınız ürünleri herhangi bir sorun yaşadığınız takdirde 7 (yedi) iş günü içinde tarafımıza iade edebilirsiniz. Yurtiçi alışverişlerinde iadeler sadece Aras Kargo aracılığı ile yapılmalıdır. Malkoç Konfeksiyon Ltd Şti ünvanlı şirketimizin kargo anlaşma numarasını Aras Kargo’ya verdiğiniz takdirde ürünleri tarafımıza gönderebilirsiniz. İade edilen ürünlerin kargo ve nakliye bedenleri müşterilerimize aittir. Bu konuda daha detaylı bilgi için İade ve Değişim Koşulları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.